بلفاروپلاستی یا اعمال زیبایی پلک

به اعمال جراحی اطلاق می شود که جهت اصلاح تغییرات ناشی از افزایش سن در اطراف چشم و پلک ها به منظور ایجاد ظاهری جوان تر و شاداب تر انجام می شود.

این اعمال شامل برداشتن پوست، چربی و عضله اضافی و اصلاح موقعیت و وضعیت پلک ها و ابروها در جهت بهبود وضعیت چهره و ایجاد چهره ای جوانتر در فرد می باشد.

مهم ترین قسمت صورت در القای پیری یا جوانی چهره چشمها و بافت های اطراف آن می باشند.

معمولا در برخورد اولیه با هر فرد تاثیری که فرد مقابل از چهره شخص می گیرد بیشتر مربوط به برداشتی است که از چگونگی وضعیت چشم ها و پلک های شخص مربوطه دریافت می کند و این امر در قضاوت اولیه دیگران و همچنین اعتماد به نفس خود فرد بسیار موثر است.

تغییراتی که در اثر افزایش سن در ساختمان پلک ها ایجاد می شود و القای خستگی و سالخوردگی ظاهری در فرد می کند عبارتند از:

شل شدن یا افتادگی پلک ها و ابروها

شل شدن عضلات پلک ها و تجمع چربی اضافه در زیر پوست پلک ها

بوجود آمدن چروک های ظریف در اطراف چشم ها

شل شدن و کش آمدن پوست پلک ها که در موارد شدید باعث آویزان شدن پوست از لبه پلک می شود.

تغییرات ایجاد شده در پلک ها باعث می شود چهره فرد خسته و سالخورده به نظر برسد و می تواند ایجاد محدودیت در میدان بینایی فرد بنماید که به منظور اصلاح این تغییرات اعمال زیبایی پلک انجام می شود. نتایج این اعمال جراحی می تواند سال ها و گاها مادام العمر باقی بماند.

انواع جراحی زیبایی پلک:

جراحی زیبایی پلک به تنهایی

جراحی زیبایی پلک همراه با سایر روش های جراحی مانند لیفتینگ صورت، پوست و ابروها با یا بدون تزریق بوتاکس

۱-بلفاروپلاستی پلک فوقانی

اصلاح و برداشتن اضافات پوست، کیسه های چربی و عضلات پلک با یا بدون عمل جراحی اصلاح افتادگی پلک

این جراحی ها باعث بهبود شکل ظاهری پلک های فوقانی و محدودیت دید جانبی می شود و در کل ظاهری جوان تر و هوشیارتر به فرد می بخشد.

۲-بلفاروپلاستی پلک تحتانی

اصلاح و برداشتن اضافات پوست و کیسه های چربی زیر پلک تحتانی که باعث پیری چهره شده است.

این عمل جراحی به دو روش قابل اجراست:

جراحی از طریق ملتحمه

این روش بیشتر مناسب افراد جوانتر می باشد که دارای کیسه های چربی زیر پلک تحتانی می باشند و پوستشان قوام مناسبی دارد. در این روش برشی از طریق پوست ایجاد نمی شود و عمل جراحی از طریق داخل پلک انجام می پذیرد.

ترمیم زخم عمل جراحی پلک

ترمیم زخم یک فرآیند تدریجی است که محل برش تا کمتر از ۳ ماه ته رنگ صورتی دارد و بعد از این مدت کم کم به صورت خط سفید ظریفی درمی آید که تقریبا محو می شود.

ممکن است در بعضی از افراد در چند روز اول بعد از جراحی در موقع خواب پلک ها کاملا بسته نشوند که این مورد معمولا خفیف بوده و در عرض چند هفته به تدریج بهتر می شود که استفاده از اشک مصنوعی و پمادهایی که پزشک تجویز می کند می تواند به درمان این مورد کمک کند.

در چند روز پس از جراحی فرد باید از خم کردن سر و فعالیت های سنگین پرهیز کند و در صورت بروز درد شدید و یا کاهش بینایی به پزشک خود مراجعه نماید.

بیماری هایی مانند پرکاری تیروئید و درگیری تیروئیدی چشمی، بیماری های قلبی، فشارخون و دیابت نیازمند بررسی بیشتر جهت تصمیم گیری برای عمل هستند و بهتر است فرد داوطلب برای عمل جراحی تمامی مشکلات پزشکی و داروهای مصرفی خود را با پزشک معالج در میان بگذارد.

اقدامات قبل از جراحی:

۱-روز عمل استحمام کرده و از هیچگونه مواد آرایشی استفاده نکنید

۲-از یک هفته قبل از عمل از خوردن آسپرین، کلیه داروهای مسکن به استثناء استامینوفن، داروها و جوشانده های گیاهی و ویتامین E پرهیز نمایید.

۳-از مصرف مواد مخدر و الکل از دو هفته قبل تا دو هفته بعد از عمل خودداری کنید.

در غیر اینصورت بهبودی زخم ها تحت تاثیر این مواد مختل می شوند.

۴-از یک هفته قبل تا دو هفته بعد از عمل ویتامین C مصرف کنید.