جراحی های آب مروارید

جراحی کاتاراکت در حال حاضر یکی از شایع ترین و موفقیت آمیزترین عمل های جراحی است که در حیطه پزشکی به انجام می رسد. در جراحی کاتاراکت عدسی طبیعی چشم بیمار که دچار کدورت شده است با یک عدسی مصنوعی شفاف تعویض می گردد. تکنیکی که امروزه به طور معمول برای جراحی کاتاراکت مورد استفاده قرار می گیرد تکنیک “فیکو امولسیفیکاسیون” است. در این تکنیک از امواج اولتراسوند برای خرد کردن عدسی استفاده می شود. وسیله ای که برای خرد کردن عدسی در این روش مورد استفاده قرار می گیرد ضخامت کمی دارد و از طریق یک برش حدوداً ۳ میلی متر وارد چشم می شود. از آنجا که این برش بسیار کوچک می باشد معمولاً نیازی به بخیه ندارد و خود به خود ترمیم می شود. پس از خارج کردن عدسی کدر شده، یک عدسی مصنوعی شفاف، تا شده، از طریق همان برش کوچک وارد چشم می شود. در داخل چشم تای عدسی باز می شود و عدسی در محل مناسب در داخل چشم ثابت می شود. این عمل به طور معمول حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه طول می کشد و نیازی به بیهوشی عمومی ندارد و با بی حسی موضعی قابل انجام است

cataract-surgery-3MD

به­ طور کلی عمل آب­ مروارید شامل خارج کردن عدسی کدر شده و در اغلب موارد کار گذاشتن لنز مصنوعی داخل چشمی به جای عدسی طبیعی چشم است. با این وجود در بعضی شرایط نادر ممکن است لنزی داخل چشم کارگذاشته نشود.

متداول ترین برش ایجاد شده برای انجام این عمل، یک برش ۳ میلی­متری، یعنی برشی کمتر از ۱/۳ سانتی­ متر است. این برش به دلیل کوچک بودن احتیاجی به بخیه و ترمیم ندارد و پس از عمل خود به ­خود بهبود می­ یابد.

جراح سپس یک دریچه دایره ای  در کپسول عدسی- غشای بسیار نازکی که عدسی را می­ پوشاند- ایجاد کرده که این فرآیند capsulorhexis  نامیده می­ شود که این عمل به دقت بسیار زیادی نیاز دارد زیرا ضخامت کپسول عدسی ۴/۱۰۰۰ میلی­ متر است.

در روش Phacoemulsification از امواج اولترا سونیک (مافوق صوت) برای شکستن عدسی به ذرات ریزتر استفاده می­ شود. این ذرات سپس با کمک یک لوله مکشی بیرون آورده می­ شوند. قسمت خلفی(عقبی) کپسول عدسی دست­ نخورده در جای خود باقی می­ ماند تا عدسی مصنوعی بر روی آن کار گذاشته ­شود.

روش Extracapsular cataract extraction زمانی به کار می­ رود که عدسی بسیار سفت  شده باشد و امواج به کار رفته در Phacoemulsification قادر به شکستن آن به ذرات ریزتر نباشند. در این روش برشی در حدود ۱۰ میلی­ متر در چشم ایجاد می­ شود و هسته عدسی به صورت یک تکه خارج شده و برش ایجاد شده نیاز به بخیه دارد.

در عمل فیکو عدسی داخل چشمی به صورت تاشو بوده و از طریق منفذ کوچک ایجاد شده به داخل چشم فرستاده می­ شود. این عدسی در مجاورت کپسول خلفی باز شده و اندازه اپتیک آن به ۶ میلی­ متر می­رسد و به وسیله بازوهای کناری که به آنها haptic گفته می­شود در داخل کپسول، محکم قرار می گیرد. معمولاً برای ثابت نگاه داشتن عدسی ­ها در داخل چشم احتیاجی به بخیه وجود ندارد.

با وجود عدم نیاز به بستری از شب قبل، لازم است اقدامات زیر را انجام دهید:

 • حمام کردن: پلک‌ها و مژه‌ها را شب قبل از عمل بشویید.
 •  آرایش کردن: لازم است خانم‌ها ۴۸ ساعت قبل از عمل از انجام آرایش خودداری کنند.
 • استفاده از داروها: در صورت مصرف داروهای دیگر از جمله داروهای ضد فشار خون و رقیق‌کننده خون، در مورد مصرف آنها با پزشک خود مشورت کنید.
 •  رژیم غذایی: شب قبل از جراحی شام سبک میل نمایید و صبح روز عمل نیز خوردن و آشامیدن بلامانع است. ولی از خوردن صبحانه زیاد خودداری کنید.

دستورات بعد از عمل

 • کوتاه مدت
  • میزان فعالیت

محدودیت فعالیت‌ها به نوع عمل جراحی بستگی دارد. در جراحی فیکوامولسیفیکاسیون با برش کوچک که در بیمارستان چشم پزشکی نور انجام می‌شود، محدودیت حرکتی برای بیمار در نظر گرفته نمی‌شود. می‌توانید مطالعه کنید و یا از تماشای تلویزیون لذت ببرید.

رعایت نکات زیر را به خاطر بسپارید:
–   از روز دوم بعد از عمل می‌توانید به سمت چشم عمل شده بخوابید.
–   از روز دوم می‌توانید حمام بروید و وضو بگیرید (از شامپو بچه استفاده کنید).
–   از روز ششم می‌توانید سجده کنید.
–   محافظ چشمی را تا یک هفته شب‌ها استفاده کنید.
–   آرایش کردن و رفتن به استخر بعد از سه هفته بلامانع است.
–   رانندگی در روز محدودیت ندارد، بعد از سه هفته می‌توانید شب‌ها نیز رانندگی کنید.
–   هفته‌های اول پس از عمل از بلند کردن اجسام بیش از ۱۰ کیلوگرم خودداری کنید.

  • رژیم غذائی
   پس از جراحی نیازی به تغییر رژیم غذایی وجود ندارد. فقط از ایجاد یبوست پیشگیری کنید، که این کار با خوردن میزان مناسب سبزی، میوه و آب امکان‌پذیر است.
  • مصرف قطره های چشمی

معمولاً روز بعد از جراحی، پزشک در مورد نوع و زمان مصرف قطره‌ها به شما توضیح خواهد داد. این قطره‌ها شامل قطره ضدالتهاب برای ترمیم و نیز کاهش حساسیت به نور و قطره آنتی‌بیوتیک جهت کاهش احتمال ابتلا به عفونت می‌باشد که معمولاً به مدت ۳ هفته باید مصرف شوند.
داروها و قطره‌ها حتماً طبق دستور پزشک مصرف شوند.

نحوه مصرف داروها به صورت زیر می‌باشد:
–   قطره کلرامفنیکل هر ۴ ساعت در زمان بیداری تا ۳ روز و سپس قطع شود.
–   قطره بتامتازون هر ۲ تا ۴ ساعت در زمان بیداری تا ۳ روز و بعد هر ۶ ساعت به مدت یک هفته پس از آن هر ۸ ساعت تا یک هفته و در نهایت هر ۱۲ ساعت به مدت یک هفته و سپس قطع شود.

نحوه صحیح استفاده از قطره‌های چشمی:
–   سر خود را کمی به عقب خم کنید.
–   پلک تحتانی را به سمت پایین بکشید.
–   قطره را در این قسمت بچکانید. (بدون تماس نوک قطره چکان با چشم یا پلک)
–   چشم خود را به مدت ۳ دقیقه ببندید، سپس پلک بزنید.
–   بعد از باز کردن چشم‌ها، اشک و یا قطره جذب نشده را با دستمال تمیز از اطراف چشم خشک کنید.
–   در صورتی که پزشک بیش از یک نوع قطره را هم زمان تجویز کرده است، استفاده از آنها باید با فاصله زمانی ۳ تا ۵ دقیقه انجام شود.

  • زمان ویزیت مجدد
   معاینه‌های بعد از عمل در روزهای اول و سوم، هفته سوم یا چهارم، ماه ششم و سپس سالی یک بار توصیه می‌شود.
  • زمان تعیین شماره عینک
   معمولاً در طی چند هفته اول بعد از عمل، شماره عینک شما در حال تغییر است. بنابراین بهتر است چند هفته صبر کنید و سپس جهت تعیین نمره عینک و تهیه آن (به خصوص عینک مطالعه) مراجعه کنید.
   درصدی از بیماران به خصوص کسانی که دچار آستیگماتیسم قبل از عمل می‌باشند، بعد از عمل به عینک دور نیاز دارند.

توصیه‌های لازم:
–   از مالیدن و فشار دادن چشم خودداری کنید، زیرا ممکن است در روند ترمیم طبیعی زخم تداخل ایجاد کند و موجب سوزش و خارش چشم شود.
–   از آن جا که افراد مختلف از نظر شرایط جسمی با یکدیگر تفاوت دارند، بهتر است در مورد زمان شروع رانندگی و فعالیت‌های عادی و روزمره با پزشک خود مشورت کنید.
در صورت تجویز عینک یا محافظ چشمی به وسیله پزشک (برای محافظت در مقابل ضربه‌های احتمالی در طی دوران بهبودی)، حتماً از آن استفاده نمایید.

 • دراز مدت
  بعد از جراحی کاتاراکت، معاینه‌های منظم را پیگیری نمایید. در طی این ملاقات‌ها، چشم پزشک نتایج جراحی را بررسی کرده و از ادامه روند بهبودی در دو چشم به شما اطمینان خواهد داد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *