لیزیک و PRK

لیزیک – فمتولیزیک

لیزیک که یکی از شایع ترین، دقیق ترین و بی خطرترین روش های جراحی عیوب انکساری محسوب می شود، یک جراحی دو مرحله ای است که بر روی قرنیه فرد انجام می گیرد. در مرحله اول یک لایه (فلپ نازک) از سطح قرنیه برش داده می شود .در گذشته ای نه چندان دور برای برش دادن فلپ از تیغه های خودکار ظریف (میکروکراتوم) استفاده می شد، اما امروزه با دسترسی به لیزر فمتوسکند، می توان برش فلپ را نیز با لیزر انجام داد. به این ترتیب دقت و ایمنی عمل تا حد زیادی افزایش پیدا می کند. با ترکیب لیزر اگزایمر و لیزر فمتوسکند، تکنیک جدیدی به نام “فمتولیزیک” ارائه شد که امروزه یکی از بهترین تکنیک های جراحی عیوب انکساری محسوب می گردد.

فمتولیزیک یکی از جدیدترین روش های اصلاح نزدیک‌بینی، دوربینی و آستیگماتیسم است. لیزر فمتوسکند کاربردهای متنوعی در چشم‌پزشکی دارد که شامل ایجاد انواع برش های قرنیه و لنز، درمان گلوکوم (آب‌سیاه) و بیماری های رتین (شبکیه) می‌شود. در حال حاضر رایج ترین کاربرد آن مربوط به برش قرنیه در طی لیزیک است که می‌توان آن را فرم برتر لیزیک دانست. لیزر فمتوسکند تحولی عظیم در فن‌آوری برش مواد محسوب می‌شود. هر پالس مادون قرمز لیزر فمتوسکند فقط چند فمتوثانیه (۱۵-۱۰ ثانیه) است و به همین دلیل فرصتی برای آسیب به مناطق جانبی ندارد.

دستگاه‌های لیزر فمتوسکند به نرم‌افزارهایی مجهز هستند که به وسیله آنها می‌توان تعداد، اندازه، مقدار انرژی و فرکانس پالس‌های تابیده شده را تنظیم نمود. با استفاده از این نرم‌افزار می توان محل دقیق تابش پالس ها از نظر عمق و وسعت مورد نظر را نیز تعیین نمود. بنابراین هنگام استفاده از لیزر فمتوسکند در برش قرنیه، انرژی لیزر دقیقاً در یک نقطه مشخص در سطح و یا عمق قرنیه متمرکز می‌شود. هر پالس باعث ایجاد یک حباب میکروسکوپی می‌شود که بافت قرنیه اطراف خود را از هم جدا می‌کند. به این پدیده      “Photodisruption” می‌گویند. با کنار هم قرار دادن هزاران حباب، می‌توان یک برش بسیار ظریف در بافت قرنیه ایجاد کرد.

lasik

مزایای لیزیک – فمتولیزیک:

بهبود سریع : اغلب بیماران پس از یک یا دو روز می‏توانند به فعالیت‏های روزمره باز گردند. غالبا درد وجود ندارد و بعد از ۲۴ ساعت دید مفیدی ایجاد می‏شود. در آر.کی. (برش قرنیه) و پی.آر.کی. (لیزر) ناراحتی‏ ها بیشتر است.
تصحیح طیف وسیعی از میوپی: با استفاده از لیزیک حدود ۱۲ دیوپتر نزدیک‏ بینی را می ‏توان به خوبی اصلاح کرد. در حالیکه استفاده از پی.آر.کی. (لیزر) برای نمره بالا (بیش از ۷ دیوپتر) می‏تواند منجر به کدورت قرنیه، کاهش دید و بازگشت بخشی از نمره چشم شود. همچنین عمل آر.کی. (برش قرنیه) معمولا قادر به اصلاح بیش از ۵ تا ۶ دیوپتر نیست.
قابلیت تکرار: در مورد تصحیح کمتر از حد با عمل لیزیک، میتوان با بلند کردن لایه نازکی که در طی عمل اول ایجاد شده و لیزر مجدد، این عمل را تکرار کرد. بهبودی مانند عمل اول سریع است.
پایداری طولانی مدت اثر عمل: اغلب مطالعات نشان می‏ دهد که در عرض ۶-۳ ماه نمره چشم ثابت می‏ شود، چرا که پس از این مدت تغییر ناچیزی در ساختمان قرنیه و ترمیم متعاقب آن ایجاد می‏ شود.
حفظ ساختمان طبیعی قرنیه: لایه نازک برداشته شده بعد از چند روز کاملاٌ محکم می‏ گردد، به شکلی که با پلک ‏زدن یا مالش چشم جابجا نمی ‏شود. در عمل لیزیک بر خلاف عمل آر.کی. یا برش قرنیه، استحکام قرنیه و مقاومت آن در مقابل ضربه کاهش نمی‏ یابد‏‏.
عدم ایجاد کدورت: بر خلاف پی.آر.کی. (لیزر) که در نمره‏ های بالا احتمال کدورت قرنیه در آن وجود دارد، در عمل لیزیک هیچ گونه کدورتی در قرنیه ایجاد نمی‏ شود.
عدم نیاز به استفاده طولانی مدت از قطره‏های چشمی: در عمل لیزیک بر خلاف پی.آر.کی. نیازی به کنترل ترمیم زخم با استفاده از قطره‏های استروییدی نیست. بیماران لیزیک معمولا بیش نتایج لیزیک – فمتولیزیک:
تقریباً هرکسی که تحت عمل جراحی قرار می گیرد می خواهد بداند که شانس بدست آوردن نتیجه رضایت بخش چقدر است. برای نزدیک‏ بینی کم و متوسط (تا ۷- دیوپتر) در حدود ۹۵% بیماران دید بدون عینک ۵/۱۰ تا ۶/۱۰ یا بیشتر را به دست می‏ آورند و ۸۵% شانس دید بدون عینک ۸/۱۰ تا ۹/۱۰ یا بهتر را دارند. این بدان معناست که وابستگی افراد به میزان بسیار زیادی به عینک کم شده اما ممکن است برای انجام کارهای دقیق‏ تر چشمی مانند رانندگی، علی‏ الخصوص در شب به یک عینک با شماره کم نیاز داشته باشند.
برای میوپی بالا (بالای ۷- دیوپتر) در حدود ۸۵% بیماران دید بدون عینک۵/۱۰ تا ۶/۱۰ یا بهتر و ۷۰% دید بدون عینک ۸/۱۰ تا ۹/۱۰ یا بهتر بدست می‏ آورند.

عوارض لیزیک – فمتولیزیک:
همانند هر روش جراحی در لیزیک نیز عوارضی ممکن است ایجاد شود ،عوارض لیزیک شامل تصحیح کمتر از حد، تصحیح بیش از حد و کاهش بهترین دید می‏ باشند. تصحیح کمتر از حد هنگامی ایجاد می‏ شود که بافت کافی برای اصلاح کامل دید برداشته نشود و تصحیح بیش از حد وقتی اتفاق می افتد که بافت بیشتری برداشت شده است. تصحیح کمتر از حد را می‏ توان در عمل جراحی مجدد اصلاح کرد ولی درمان تصحیح بیش از حد مشکل‏ تر می‏ باشد. در هنگام برداشتن لایه نازک از قرنیه توسط میکروکراتوم ممکن است مشکلاتی ایجاد شود که شامل عدم توانایی در ایجاد لایه به اندازه، ضخامت و یا شکل مناسب، جا به جایی لایه پس از عمل و عفونت می‏ باشد. به جز عفونت سایر عوارض لایه معمولا بدون اینکه برای دید بیمار مشکلی ایجاد کنند، درمان می‏ شوند. احتمال عفونت یک در ۵ هزار است که بسیار کمتر از میزان وقوع آن در لنزهای تماسی می‏ باشد و بر خلاف آن که در تمام مدت استفاده از لنز تماسی چشم در معرض عفونت قرار دارد در این عمل احتمال وقوع آن محدود به همان ۱ تا ۴ هفته نخست بعد از عمل می‏ گردد.
اگرچه پس از عمل لیزیک، عیب انکساری اصلاح می‏ شود و دید خوبی به دست می‏ آید، اما بعضی بیماران بعد از عمل لیزیک یک یا چند مورد از عوارض زیر را کم و بیش تجربه می‏ کنند.
دیدن هاله یا سایه در کنار تصویر و اعوجاج مختصر در چند ماه اول شایع است، ولی این عوارض بندرت در فعالیت‏های معمول ایجاد مشکل می‏کند. عمده این مشکلات بتدریج در ۱ تا ۳ ماه اول بعداز عمل خود به بخود از بین می‏روند.
میوپی در شب: چون در این عمل فقط بخش مرکزی قرنیه تغییر شکل پیدا می‏کند، در هنگام باز شدن مردمک در شب نور از محیط قرنیه که تغییر شکلی پیدا نکرده است، وارد چشم می‏شود و ایجاد نزدیک‏بینی می‏کند. حتی اگر در روز دید عالی وجود داشته باشد، در شب ممکن است برای دید کامل احتیاج به عینک مختصری باشد.
خشکی چشم: در روند ترمیم پس از عمل لیزیک ممکن است بیمار احساس خشکی چشم کرده و به قطره اشک مصنوعی برای تسکین موقت نیاز داشته باشد.
ناراحتی و درد: در لیزیک اغلب محدود به شش تا ۲۴ ساعت اول پس از عمل است و براحتی با مسکن ها رفع می‏شود. در این مدت چشم بصورت موقت به نور خورشید حساس‏تر می‏شود.
در ۴ تا ۶ هفته نخست بعد از عمل کیفیت دید علی الخصوص دید نزدیک افت می‏کند که به تدریج و بصورت خود بخودی بهبود می‏یابد. مشکلات دید نزدیک در افرادی که در سنین پیرچشمی قرار دارند و تحت عمل قرار می‏گیرند بیشتر نمود دارد و همانطور که قبلا اشاره گردید، این افراد پس از عمل نیاز به عینک مطالعه خواهند داشت.
دستورات قبل از جراحی لیزیک – فمتولیزیک:

شستن پلک ها و مژه ها شب قبل از عمل
آرایش نکردن ۴۸ ساعت قبل از عمل
پوشیدن لباس سبک در روز عمل
استفاده نکردن از عطر و ادکلن در روز عمل
استفاده نکردن از لنزهای تماسی ۴۸ ساعت قبل از عمل
استفاده از قرص آرام بخش درصورت وجود اضطراب
دستورات حین از جراحی لیزیک – فمتولیزیک:
توجه داشته باشید که این اعمال دردناک نیستند و همکاری شما نقش بسیار مهمی در حصول نتیجه مناسب دارد. بنابراین آرامش خود را حفظ کنید و به دستورات پزشک در حین جراحی توجه کنید.

در طول عمل به نور قرمز یا سبز چشمک زن نگاه کنید و از حرکت دادن چشم ها و سر خودداری کنید.
مدت زمان لیزر بسته به این که از چه نوع لیزری استفاده می شود، کمتر از یک دقیقه و معمولا” ۱۰ ثانیه است. بنابراین در طول مدتی که صدای لیزر را می شنوید چشم را حرکت ندهید.
نگران پلک زدن خود در حین عمل نباشید زیرا پلک های شما توسط وسیله ای از یک دیگر باز می شوند که بهتر است برای پیشگیری از درد، موقع عمل از فشار دادن پلک ها و اخم کردن پرهیز کنید.
دست ها را به محیط عمل نزدیک نکنید زیرا باعث آلودگی می شود.
دسنورات دارویی بعد از جراحی لیزیک – فمتولیزیک:

قطره بتامتازون هر ۲ ساعت یک قطره به مدت ۲۴ ساعت و سپس هر ۶ ساعت یک قطره به مدت ۵ روز در ساعات بیداری.
قطره کلرامفینکل هر ۴ ساعت یک قطره به مدت ۳ روز.
قطره اشک مصنوعی هر ۶ ساعت یک قطره در صورت نیاز در هفته‌ها و ماه‌های اول پس از عمل.
نحوه صحیح استفاده از قطره‌های چشمی:

سر خود را کمی به عقب خم کنید.
پلک تحتانی را به سمت پایین بکشید.
قطره را در این قسمت بچکانید (بدون تماس نوک قطره‌چکان با چشم یا پلک)
چشم خود را به مدت ۳ دقیقه ببندید، سپس پلک بزنید.
بعد از باز کردن چشم‌ها، اشک و یا قطره جذب نشده را با دستمال تمیز از اطراف چشم خشک کنید.
در صورتی که پزشک بیش از یک نوع قطره را هم زمان تجویز کند، استفاده از آنها باید با فاصله زمانی ۲ تا ۵ دقیقه انجام شود.
نحوه مراجعه بعد از جراحی لیزیک – فمتولیزیک:

روز اول بعد از عمل
۶ هفته بعد از عمل
۶ ماه بعد از عمل
یک سال بعد از عمل
و سپس سالانه
در هر بار مراجعه به پزشک، داروهای خود را به همراه داشته باشید.

نحوه شروع فعالیت های روزمره بعد از جراحی لیزیک – فمتولیزیک:

در روز جراحی:

در منزل استراحت کنید.
از شستشوی صورت و استحمام پرهیز نمایید.
در مورد فعالیت‌هایی که احتمال تماس، مالش و یا ضربه به چشم وجود داشته باشد، بسیار مراقب باشید.
از مالیدن چشم‌ها پرهیز نمایید.
از انجام رانندگی خودداری کنید.
رژیم غذایی محدودیتی ندارد.
از عینک‌های آفتابی و تیره استفاده کنید.
گرفتن روزه بعد از عمل لیزیک بلامانع است.

روز اول:

پس از انجام ویزیت توسط چشم پزشک، در صورت تمایل به دوش گرفتن، از ورود آب و صابون به چشم حذر کنید. برای شست شوی سر و صورت می‌توانید از شامپو بچه استفاده کنید.
می‌توانید فعالیت‌های سبک روزانه را شروع کنید.
چنانچه دید شما برای رانندگی مناسب باشد می‌توانید فقط در مسافت‌های کوتاه رانندگی کنید.
می‌توانید تماشای تلویزیون و مطالعه را شروع کنید.
مسافرت با اتومبیل و یا هواپیما منعی ندارد.

روز دوم:

چنانچه دید کافی دارید می‌توانید رانندگی را شروع کنید.
می‌توانید دوش بگیرید، ولی باز هم از ورود آب و صابون به چشم خودداری نمایید.
می‌توانید از کامپیوتر استفاده کنید.
در صورت وجود درد غیر قابل تحمل که به مسکن پاسخ نمی‌دهد، خصوصاً اگر با تهوع همراه باشد حتماً پزشک خود را مطلع کنید.

روز سوم:

می‌توانید فعالیت‌های بدون خطر را که احتمال صدمه به چشم در آنها کم است (مانند دوچرخه‌سواری) شروع کنید.
در صورتی که کار شما اداری و پشت میز است می‌توانید به کار خود ادامه دهید.

روز چهارم:

می‌توانید چشم‌ها را آرایش کنید از مالیدن چشم‌ها خودداری شود.
می‌توانید دویدن، دوچرخه‌سواری، اسکیت و بلند کردن وزنه را شروع کنید.

ماه اول:

انجام ورزش‌های راکتی مانند تنیس، اسکواش، بدمینتون (با استفاده از عینک‌های محافظ چشم) بلامانع است.
شنا، شیرجه، قایقرانی، برنزه کردن پوست، موتورسواری، دوچرخه‌سواری، بسکتبال، قوتبال، والیبال، هاکی، اسکی و سایر ورزش‌هایی که در آنها تماس فیزیکی وجود دارد، قابل انجام می‌باشند، اما مراقب باشید تا به چشم ضربه مستقیم وارد نشود.

ماه سوم:

در ورزش‌هایی مانند اسکی روی آب و موج‌سواری که احتمال ورود آب با فشار به چشم وجود دارد، بسیار احتیاط کنید.
لنزهای زیبایی را پس از سه ماه بعد از عمل می‌توانید استفاده کنید.

lasik-vs-prk

پی آر کی (PRK) مخفف کلمات فتو رفراکتیو کراتکتومی است که در آن با استفاده از اشعه لیزر اگسایمر از میزان نزدیک بینی بیمار می کاهند. با استفاده از این روش لایه بسیار نازکی از قرنیه در حد چند ده میکرون برداشته شده و با تغییر ایجاد شده در انحنای قرنیه، از میزان عیب انکساری چشم کاسته می شود.

اساس این روش به اوایل دهه ۱۹۸۰ برمی گردد که محققان آزمایشگاه پژوهشی IBM از این لیزر برای تراش قطعات کامپیوتری استفاده می کردند، در این زمان آقای دکتر Srinivasin متوجه توانایی های این لیزر در تداخل با بافت های زنده شد. سپس آقای دکتر Steven Trokel در انجام عمل لیزر اگسایمر برای تراش مجدد قرنیه پیش قدم شد و در نتیجه عمل پی آر کی (PRK) در سال ۱۹۸۷ متولد شد.

عمل پی آر کی (PRK) به صورت یک عمل سرپایی در کلینیک انجام می شود. ابتدا با استفاده از قطره های موضعی، چشم بی حس می شود و پس از برداشتن لایه سطحی قرنیه (اپی تلیوم) درمان با اگسایمر لیزر شروع می شود و بعد از شکل گیری مجدد قرنیه این عمل متوقف می شود. بعد از خاتمه عمل معمولاً از یک لنز تماسی برای پوشاندن سطح قرنیه تا زمان ترمیم لایه سطحی آن استفاده می شود. سپس از قطره های آنتی بیوتیک به مدت یک هفته و کورتیکوستروئید برای مدت چند ماه استفاده می شود. در بیمارستان نور و کلینیک های وابسته، در بیمارانی که نزدیک بینی بین ۴ تا ۷ دیوپتر دارند پس از عمل پی آر کی (PRK) محل عمل به داروی میتومایسین آغشته می شود که بر اساس مطالعات انجام شده باعث بهبود نتیجه عمل و کاهش قابل ملاحظه احتمال کدورت قرنیه می شود.

مزایای پی آر کی (PRK):

کوتاه تر بودن طول عمل پی آر کی (PRK) نسبت به لیزیک
نبودن عوارض مربوط به ایجاد فلاپ
عدم نیاز به میکروکراتوم و تکنولوژی مربوطه
عدم بروز التهاب های عمقی قرنیه (DLK)
قابلیت انجام پی آر کی (PRK) در قرنیه های نازک

نتایج جراحی پی آر کی (PRK):
اگر چه نمی توان نتیجه عمل پی آر کی (PRK) را در هر شخص به طور دقیق پیش بینی کرد ولی با توجه به اطلاعات فراوانی که در طی سال ها  از ۳۰۰۰۰۰ مورد جمع آوری شده، می توان اظهار داشت که برای درمان میوپی از ۱- تا ۶- دیوپتر دقت عمل پی.آر.کی. در حد لیزیک است به طوری که احتمال ایجاد دید ۲۰/۲۰ هشتاد و پنج درصد است. پی.آر.کی.در ایالات متحده برای درمان میوپی از ۱- تا ۷- دیوپتر تأیید شده است.

عوارض جراحی پی آر کی (PRK):

اگرچه عمل پی آر کی (PRK) جزء کم عارضه ترین اعمال چشم به شمار می آید ولی عوارض احتمالی پی آر کی (PRK) عبارتند از:

حساسیت به نور که ممکن است گاهی تا چند ماه ادامه یابد
احساس پخش نور و هاله دور منابع نوری به ویژه در شب
تغییرات میزان بینایی در طول روز که ممکن است تا ۶ ماه بعد از عمل ادامه یابد
احتمال عفونت قرنیه (کراتیت)
ایجاد لک و اسکار قرنیه که احتمال آن در اصلاح درجات بالاتر میوپی بیشتر است لذا ترجیح داده می شود که در میوپی بالاتر از ۷ دیوپتر از عمل لیزیک استفاده شود.

prk-procedure

دستورات پیش از عمل جراحی لازک – پی آر کی (PRK):

شستن پلک ها و مژه ها شب قبل از عمل
آرایش نکردن ۴۸ ساعت قبل از عمل
پوشیدن لباس سبک در روز عمل
استفاده نکردن از عطر و ادوکلن در روز عمل
استفاده نکردن از لنزهای تماسی ۴۸ ساعت قبل از عمل
استفاده از قرص آرام بخش درصورت وجود اضطراب
دستورات حین عمل جراحی لازک – پی آر کی (PRK):
توجه داشته باشید که این اعمال دردناک نیستند و همکاری شما نقش بسیار مهمی در حصول نتیجه مناسب دارد. بنابراین آرامش خود را حفظ کنید و به دستورات پزشک در حین جراحی توجه کنید.

در طول عمل به نور قرمز یا سبز چشمک زن نگاه کنید و از حرکت دادن چشم ها و سر خودداری کنید.
مدت زمان لیزر بسته به این که از چه نوع لیزری استفاده می شود، کمتر از یک دقیقه و معمولا” ۱۰ ثانیه است. بنابراین در طول مدتی که صدای لیزر را می شنوید چشم را حرکت ندهید.
نگران پلک زدن خود در حین عمل نباشید زیرا پلک های شما توسط وسیله ای از یک دیگر باز می شوند که بهتر است برای پیشگیری از درد، موقع عمل از فشار دادن پلک ها و اخم کردن پرهیز کنید.
دست ها را به محیط عمل نزدیک نکنید زیرا باعث آلودگی می شود.
دستورات دارویی بعد از عمل جراحی  لازک – پی آر کی (PRK):

قطره بتامتازون هر ۶ ساعت یک قطره به مدت ۲ هفته
قطره کلرامفنیکل هر ۶ ساعت یک قطره تا ۲ روز پس از برداشتن لنز
قطره اشک مصنوعی با دستور زیر مصرف شود:
هر ۶ ساعت یک قطره به مدت ۵ هفته
پس از آن هر ۸ ساعت یک قطره به مدت ۳ هفته
سپس هر ۱۲ ساعت یک قطره به مدت ۳ هفته و پس از آن هر روز (۲۴ ساعت) یک قطره به مدت ۳ هفته
قطره دیکلوپتین یا بیوفناک هر ۸ ساعت یک قطره به مدت ۱ روز
قطره فلوکورت (FML) از آغاز هفته سوم بعد از عمل با قطع قطره بتامتازون شروع شده و به صورت زیر ادامه می‌یابد:
۳ هفته هر ۶ ساعت یک قطره
و پس از آن ۲ هفته هر ۸ ساعت یک قطره
سپس بسته به انتخاب جراح ممکن است قطره فلوکورت به این نحو ادامه یابد:

۳ هفته هر ۱۲ ساعت یک قطره
و پس از آن ۳ هفته روزی یک قطره (هر ۲۴ ساعت)

نحوه مراجعه پس از عمل  جراحی لازک – پی آر کی (PRK)

هر روز تا زمان برداشتن لنز
۱ ماه بعد از عمل
۳ ماه بعد از عمل
یک سال بعد از عمل
و سپس سالانه
در ساعات اولیه پس از عمل ممکن است درد شدیدی را احساس کنید که داروهای خوراکی و قطره جهت کاهش آن تجویز شده است. در چند روز اول پس از عمل دچار اشک ریزش، سوزش، احساس جسم خارجی، تاری دید و حساسیت به نور می‌شوید. در این روزها لازم است در منزل استراحت نمایید تا اپی‌تلیوم قرنیه ترمیم شود. این زمان به طور متوسط ۵ روز است، ولی ممکن است طولانی‌تر شود. پس از ترمیم اپی تلیوم دید شما به تدریج شروع به بهتر شدن می‌کند، ولی اولین تعیین دید شما ۴ هفته بعد از عمل صورت خواهد گرفت. در بعضی از موارد لازم است برای دست یابی به دید نهایی ۱۰ تا ۱۵ هفته بعد از عمل صبر کرد. حمام و شستشوی چشم‌ها پس از ترمیم اپی تلیوم (به طور متوسط پس از ۴ روز) و خارج کردن لنز پانسمانی مجاز است. استفاده از عینک آفتابی به خصوص پس از عمل PRK به مدت حداقل ۳ ماه و حتی بیشتر در محیط بیرون توصیه می‌شود.

نحوه شروع فعالیت های روزمره  پس از عمل  جراحی لازک – پی آر کی (PRK)

بلافاصله بعد از عمل:

بلافاصله بعد از عمل در منزل استراحت کنید. حتی‌الامکان از نگاه به نور مستقیم پرهیز نموده و ترجیحاً در صورتی که تماشای تلویزیون و یا کامپیوتر قابل تحمل نیست، از آن اجتناب نمایید.
از شستشوی صورت و استحمام پرهیز نمایید.
در صورتی که لنز تماسی به هر دلیل از چشم خارج شد، هیچ‌گونه تلاشی برای برگرداندن لنز به داخل چشم نکنید.
از عینک‌های تیره استفاده کنید.
داروها را طبق دستور پزشک مصرف نمایید.
رژیم غذایی محدودیتی ندارد.
از انجام رانندگی خودداری کنید.
گرفتن روزه بعد از اعمال جراحی سطحی بلامانع است.
در هر بار مراجعه به پزشک داروهای خود را به همراه داشته باشید.
روز اول بعد از عمل:

– توسط پزشک جراح ویزیت می‌شوید، در این ویزیت پزشک دستورات دارویی را متناسب با یافته‌های معاینه ارایه خواهد نمود.
– در صورتی که احساس ناراحتی زیاد نباشد، می‌توانید فعالیت‌های سبک روزانه را شروع کنید.
– همچنان از انجام رانندگی پرهیز نمایید.
روز دوم، سوم و چهارم:

برای معاینه مجدد به پزشک خود مراجعه نموده و دستورات جدید را دریافت نمایید.
در صورت ترمیم کامل پوشش قرنیه، پزشک لنز تماسی را از روی چشم برخواهد داشت.
در صورت برداشتن لنز تماسی، شست و شوی صورت و استحمام مجاز خواهد بود.
شنا تا ۳ هفته ممنوع است.
آرایش چشم‌ها تا یک هفته ممنوع خواهد بود.
انجام رانندگی تا یک هفته بعد از عمل ممنوع می‌باشد.
انجام نرمش در پایان هفته اول بلامانع است.
هفته چهارم:
برای ویزیت مجدد و تعیین اولین دید بعد از عمل به پزشک خود مراجعه کنید.

ماه اول:

انجام ورزش‌های راکتی مانند تنیس، اسکواش، بدمینتون (با استفاده از عینک‌های محافظ چشم) بلامانع است.
شنا، شیرجه، قایقرانی، برنزه کردن پوست، موتورسواری، دوچرخه‌سواری، بسکتبال، فوتبال، والیبال، هاکی، اسکی و سایر ورزش‌هایی که در آنها تماس فیزیکی وجود دارد، قابل انجام می‌باشند، اما مراقب باشید تا به چشم ضربه مستقیم وارد نشود.
ماه سوم:

در انجام ورزش‌هایی مانند اسکی روی آب و موج‌سواری که احتمال ورود آب با فشار به چشم وجود دارد، بسیار احتیاط کنید.
لنزهای زیبایی را سه ماه بعد از عمل می‌توانید استفاده کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *